scorecardresearch

6. Zeytin Hasat Şenliği Öncesi Basın Mensupları Yemekte Buluştu

13 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Hasat Şenlikleri Basın Mensuplarının Katılımıyla Devam Etti
Akhisar: Kenan MOLLA

9 Bin yıllık tarihi ile 13 Milyon adet zeytin ağacına sahip Zeytin’in başkenti Akhisar’da Akhisar Ticaret Borsası önderliğinde Akhisar Kaymakamlığı. Zeytin Hasat Şenlikleri ilk günü Ulusal basının katılımıyla Gülbeyaz-ı Ziyafet Restaurantında yenen akşam yemeğiyle devam etti.

Gülbeyaz-ı Ziyafet Restaurantına basın mensupların katılımıyla yenen akşam yemeğiyle başlayan 6. Zeytin Hasat Şenliklerinde ilk konuşmayı Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Ahlat; Düzenlediğimiz 6. Zeytin Hasat Şenliklerine hepiniz hoş geldiniz. 6 yıl önce düzenlediğimiz Zeytin Hasat Şenliklerinde o yıl Türkiye’de kişi başı 800 gr zeytinyağı tüketiliyordu. Türkiye’deki tüm zeytincilik sektörü yaptığınız bu çalışmalardan çok fayda gördü. Bizde o çalışmalardan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Hedeflerimiz 2 kg.dan. Akhisar’daki mevcut zeytin ağaçlarımızın da 25 milyona çıkarmaktır. O yüzden biz bu şenlikleri düzenliyoruz. Geldiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Gecede konuşan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Renklidağ;” Zeytin Hasat Şenlikleri Türkiye’nin bir çok yerlerinde düzenlenmeye başladı. Ben İhracatçıları Birliği başkanıyım ve hadiseye sadece İhracat acısından bakmıyorum. Tarım ürünleri ihracatında. Türkiye’de geçen 12 ayda 80 bin ton yemeklik zeytinyağı ihracatı yapıldı. Bundan dolayı 140 milyon dolar döviz elde edildi. Yapılan yeşil zeytin ihracatının yüzde 50’lik bölümünün Akhisar’dan yapıldı. Siyah zeytinde yüzde 20 rakamları Akhisar’dandır. Bir yıllık zeytin ihracatı 30 bin ton yapıldı. Avrupa’da üreticilerine 4 TL prim veriyor. Hayvansal yağları dünyada tek çözen zeytinyağıdır. Türkiye’de eskiden zeytin ve zeytinyağı ihracatı çuvallarda. Türkiye’de ilk tır bazında zeytin ihracatı 1984 yılında Akhisar’dan yapılmıştır. Şu anda Türkiye’nin yapmış olduğu ihracatın. Tekrar hepinize hoş geldiniz ve afiyet olsun diyerek sözlerini tamamladı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde İzmir davullarının çaldığı şarkılar geceye ayrı bir renk kattı.
Etiketler