scorecardresearch

6. Zeytin Hasat Şenliğinin Hasadı 1650 Yıllık Zeytin Ağacında Yapıldı

27 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
6. Zeytin Hasat Şenlikleri Başladı
KENAN MOLLA (AKHİSAR)

Zeytin’in başkenti Akhisar’da Akhisar Ticaret Borsası önderliğinde Akhisar Kaymakamlığı, Akhisar Belediyesi, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ve Ziraat Odasının ortaklaşa düzenlediği, Kırkağaç Kaymakamlığı, Kırkağaç Belediye başkanlığı, Kırkağaç Ziraat Odasının katkılarıyla, başlayan 6. Zeytin Hasat Şenlikleri ve birçok basın mensubunun da davet edildiği Egea’da yapılan kahvaltı sonrası Kırkağaç'ın Bakır beldesindeki 1652 yıllık anıt zeytin ağacının altında yapılan törenden sonra Zeytin Hasat Şenlikleri başladı.

1652 yıllık zeytin anıt ağacında başlayan zeytin hasadı Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber, Uğur Aydemir, Muzaffer Yurttaş ve Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat birlikte zeytin topladılar ve sepetlere attılar.

6. Zeytin Hasat Şenliklerine Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber, Uğur Aydemir, Muzaffer Yurttaş, Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, Kırkağaç Kaymakamı Ali Sırmalı, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Kırkağaç Belediye başkanı Yaşar İsmail Gedüz, Kırkağaç Ziraat odası başkanı Süleyman Boğaz, Akhisar Belediye Başkan Yardımcıları Ömer İşçi, Ali Velestin, KOGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Yaşar Coşkun, Manisa Ticaret Borsası başkanı Sadık Özkasap, Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bahattin Alkın, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Abdurrahman Yılmaz, Meclis başkanı Şenol Ürküp, Ziraat Odası başkanı Ahmet Akbuğa, Ege İhracatçılar Birliği Başkanı Gürkan Renklidağ, resmi daire müdürleri, üreticiler ve birçok ulusal basın mensubu katıldı.

6. Zeytin Hasat şenliğinde ilk olarak Ticaret Borsası Başkanı Alper Hasat şenliği ile bilgi verdi ve katılımcılara teşekkür etti. Alhat;"Bu sene burada Akhisar’da ki zeytincilik tarihinin 1650-2000 yıllık ağaçların ve bizim şehrimizde ki zeytinciliğin ne kadar eski olduğunu anlatmış olduk. Akhisar’da tütünden sonra zeytinciliğine hızlı bir geçiş oldu. Ama eskiden de bizim topraklarımızda zeytincilik varmış. Amacımız Türkiye’de ki zeytin ve zeytinyağının tüketiminin artmasında ve zeytinciliğin doğru bir şekilde anlatılmasına fayda sağlamaktır. 6 sene önce kişi başı tüketim 800 gramdı. Şuanda 2 kilolara çıktık. Amacımız 10 kilolara çıkmak ve Akhisar’da ki 13 milyonluk ağaç sayısını 20 milyonlara taşımak" dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber;" İçinde bulunduğumuz yer Kırkağaç. Akhisar ve Kırkağaç’ın toplam zeytin ağacı 15 milyon. Bugün burada çok güzel bir etkinlik gerçekleşiyor. Akhisar Ticaret Borsasına ve destek olan herkese çok teşekkür ediyorum. Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor burada ki zeytin ağacı 1652 yaşında. Türkiye’de ki en yaşlı zeytin ağacı olarak ölçüldü. Bilimsel olarak yaşı belirlendi. Dünya’da en yaşlı üçüncü zeytin ağacı. Önemli olan sadece 1652 yaşında olması değil halen zeytin veriyor olması. Genetik olarak şuan da ki uslu zeytin 1652 yıl önceki zeytinin aynısı ve biz bugün hala bu zeytini aynı cins olarak topraklarımızda yetiştirmeye devam ediyoruz. Bu topraklarda Trilye zeytinimiz, Edremit zeytinimiz ve domat zeytinimiz var. Bu havzada bu kadar çeşitliliğin olması bu toprakların zeytin toprakları olduğunu gösterir. Biz iddia ediyoruz en kaliteli zeytinyağı bu yörenin zeytinyağıdır" dedi.

Daha sonra Bakır kasabası Altay Gıda Sanayi Şirketinin Zeytinyağı fabrikasında sezonun ilk Zeytinyağı sıkımı yapıldı ve tadıldı. İlk günkü törenler sona erdi.
Etiketler