scorecardresearch

Akhisar Cem Evinden Aşure Etkinliği

7 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama

AKHİSAR CEM EVİNDEN AŞURE ETKİNLİĞİ

Akhisar Cem Evi’nde her yıl Muharrem ayının 10. günü geleneksel olarak düzenlenen Aşure etkinliğinde bu yıl da büyük ilgi gördü. Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Başkan Yardımcısı Latif Çakmak, AK Parti İlçe Başkanı İsmail Hakkı Şenyiğit, CHP İlçe Başkanı İsmail Fikirli, MHP İlçe Başkanı İbrahim Uğurlu, ATSO Meclis Başkanı Şenol Ürgüp ve sivil toplu örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Yapılan duaların ardından aşure dağıtımı öncesi konuşan Akhisar Aleviler Kültür ve Dayanışma derneği Başkanı Hakkı Çamkıran şunları kaydetti; “Her yıl 10 Muharrem’de kalbinde iman taşıyan her mümin kardeşimizi bir hüzün, bir keder kaplar. Zira hicri 61. yılın 10 Muharrem’i sevgili Peygamberimizin “benim dünyadaki çiçeğim, reyhanım” dediği cennet, gençlerin efendisi Hz. Aliyyü Murtezanın Hz.Fatıma Zehra’nın ciğer paresi Hz. İmam Hüseyin Efendimizin ve pek çok ehlibeyitten olan 70 müminin kerbelada şehadete ulaştıkları tarihtir.

Yürekleri yakan bu acı; meşrebi, kültürü, coğrafyası ne olursa olsun Erlibeyiti, Hz.Muhammet Mustafa'nın muhabbet besleyen her müminin ortak acısıdır. İyi bilinmelidir ki Hz. Hüseyin’in küfeye yürüyüşü hakkı haykırmak. Baskıya ve zulme direnmek hak ve adaletin tesis edilmesi içindir. Allah’ın rızasını kazanmak kabilecilik karşısında kardeşlik bilincini oluşturmak ve resulun örneklediği doğrultusunda hak ve adaleti tesis etmek olduğu görünmektedir.

Hayatında en ufak bir riya, menfaat, hırs dünyada saltanat beklentisi bulunmayan Hz. Hüseyin batıl ve zulme karşı gösterdiği tavrında doğru bir örnek olmuş ve hesabı olanlar hasbi olanın farkını ortaya koyan bir duruş sergilemiştir.

Hz. Hüseyin zulme, zalime, haksızlığa ve adaletsizliğe karşı çıkmış ve şehadetiyle zalimlere üstün gelmiştir. Kerbelayı yaşamak; hakka, hakikate, hürriyete ve adalete sevdalı olmak demektir. Haksızlık karşısında direnmenin adıdır kerbela.

Kerbela; bize gücü elinde bulunduranların imandan, ahlaktan, faziletten ve insanlıktan uzaklaştıkları zaman güç uğruna hiçbir değer taşımaksızın nasıl zalimleşebildiklerini göstermektedir.

Kerbelayı anlamak; Huseyince yaşamaktır. Kerbela; hakkın hatırını her şeyin üzerinde tutmaktır. Kerbela acısını yüreğinde hisseden hiçbir Müslüman, kerbela şehitlerini bu zulme reva gören yezitler gibi düşünemez. Zalimden mazlumdan mezhebine ve meşrebine bakılmaz.
Ancak bugün üzülerek şahit oluyoruz ki, İslam coğrafyasında son yıllarda yaşanan olaylar mezhebi, meşrebi ne olursa olsun
Kerbelayı Hz. Hüseyin ve arkadaşlarını hala doğru okumadığı doğru anlamadığını ortaya oyuyor.onun içindir ki bugün gönül coğrafyamızda nice kerbelalar yaşamaya devam ediyor.Kardeş kanı akmaya devam ediyor. Müslümanların izzet ve onuru tarihte hiç olmadığı şekli ile bugün bizzat birbirlerinin eliyle yok ediliyor. Savaş, terör zulümden dolayı milyonlarca insan yerinden, yurdundan, evinden, barkından, hayatından oluyor.Çocuklar
umutlarını, hayallerini, geleceklerini yitiriyor.Nice mazlum, masum, mağdur kardeşlerimizin hayat hakkı hergün Hüseyin Efendimiz gibi kerbela çöllerinde gasp ediliyor.
Bu duygu ve düşüncelerle ümmeti olmaktan şeref duyduğumuz Hz.Muhammet ve ehlibeytine selam, barış, huzur, güven, karşılıklı sevgi ve saygı içerisinde yaşamaya devam etmesini niyaz
Ederim” dedi.

Etiketler