scorecardresearch

Akhisar Gürdük Tarımsal Sulama Göleti İmza Töreni Yapıldı

11 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 2 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Gürdük Baraj İnşaatı 10 Gün İçinde Başlayacak
Akhisar Haber Ajansı-AHA

Akhisar Hüsnü Kahraman Kültür Parkı Gölet Büyük Salonda Akhisar Gürdük Sulama Göleti - DSİ protokolü yapıldı.

DSİ ile protokolü imzalanan ve inşaat ihalesi yapılan Akhisar Çanakçı, Başlamış ve Muştular Mahalleri mevkiinde yapılacak olan Gürdük Barajı 33,39 milyon metreküp su depolama hacmi ile 12 bin 620 dekar tarım arazisine su sağlanacak ve yılda 6 milyon 130 bin metreküp içme suyu elde edilecek. Sözleşme bedeli 11 milyon 299 bin TL+ KDV olan inşaatın müteahhitliğini ise Subar- İçay İş Ortaklığı Ltd. Şti. firması üstlenecek. Önümüzdeki 10 gün içerisinde inşaatına başlanacak olan Barajın bin 200 günde yaklaşık 3 buçuk yılda tamamlanması öngörülüyor.

Gölet Büyük Salonda yapılan toplantı Devlet Su İşleri(DSİ) Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, DSİ Ege Bölge Müdürü Hayati Çelenk, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Ak Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, İlçe Emniyet Müdürü Engin Pınar, İlçe Tarım Müdürü Ahmet Kılıç, Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, oda başkanları ve muhtarların katılımıyla gerçekleşti.

VERİM ÜÇE, DÖRDE KATLANACAK

Toplantıda konuşan Ak Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir Gürdük Barajının Akhisar için çok önemli olduğunu dile getirerek “ biz çiftçiler olarak suyun ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. Bütün canlılar için su çok önemlidir. Ama bizler için çok daha önemli. Bizim tarlamıza su getirebilmek için sondaj deldiler. Elektrik verdiler. Neler çektiğinizi ben çiftçi olarak bizzat biliyorum. Allah’ın izniyle inşallah benim gibi çiftçi kardeşlerimizin bu çilesi sona erecek ve daha ucuz maliyetlerle daha rahat bir şekilde bütün arazileri sulanacak. Verim üçe, dörde katlanacak ve konforlu bir tarım işçisi, çiftçisi olmuş olacağız.

MANİSA OVASI ORGANİK TARIMA GEÇİYOR

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş toplantıda yaptığı konuşmada Gürdük Barajı yapımında herhangi bir sıkıntı olmadığını dile getirerek Manisa’da çalışmasına başlanılan 2 büyük tarım projesinin de müjdesini verdi. Bektaş, “ Biliyorsunuz ki Akhisar önemli ölçüde tarım arazisidir. Akhisar’da ciddi anlamda zeytin arazisine sahiptir. Akhisar Ovası’nda ve Manisa, Gediz Ovası’nda iki büyük işe hazırlanıyoruz. Bu ova biliyorsunuz 1 milyon 150 bin dekar kadardır. Ova ciddi risk altında, her geçen gün okullarla, inşaatlarla ovayı daraltıyoruz. Bu nedenle ovanın bütününe yönelik bir projemiz var. Ovanın sulama sisteminin tamamını basınçlı boru sulama sistemi altına almak için büyük bir projeye başladık. Bu sistemle vanalardan istenildiği zaman 12 ay 24 saat boyunca basınçlı su sağlayacağız. Ayrıca bunu Mahalleye gitmeden bilgisayarlar ile uzaktan kumanda sistemi ile yapacağız. Manisa Ovası, Akhisar Ovası gerçekten bunu hak ediyor. Bunun dışında bir projemiz daha var. Manisa’da ova dışında toplam 6 milyon dekar tarım arazisi var. Bu 6 milyon tarım arazisi içinde 139 bin dekarda organik tarım üretiliyor. ‘Eğer Türkiye’de organik tarım yapılacaksa, desteklenecekse bu Manisa olmalıdır’ dedik ve bu projeye başladık. Hedefimiz uzun vadede 6 milyon dekar arazinin tamamında organik tarıma geçiş yapmaktır. Bunun için gerekli olan tüm çalışmalarla birlikte büyük bir organik tarım projesine start verdik. Bizim tarım arazimizin büyük bir çoğunluğunu zeytin oluşturuyor. Zeytinin organik tarıma geçilebilecek en elverişli ürün olması bizi ayrıca cesaretlendiriyor” diye konuşarak Milletvekili Uğur Aydemir’e Gürdük Barajı konusundaki çalışmalarından ve gayretlerinden dolayı teşekkürlerini sunarak Hayırlı olması dileğinde bulundu.

Toplantı sonunda muhtarlar ile baraj ve merak edilen konular hakkında soru cevap yapıldı.
Etiketler