scorecardresearch

Akhisarlı Şafak Kurt, Cumhurbaşkanına Hakaretten İlk Mahkemesine Çıktı

10 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Şafak Kurt'un İlk Mahkemesinde Yanında Oldular
Akhisar Haber Ajansı-AHA

"Birleşik Haziran Hareketi” eylemi kapsamında, Akhisar’da yapılan ve olaysız sona eren yürüyüş ve sonunda Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri gerekçesiyle tutuklanan, daha sonra üst mahkemeye itiraz ederek serbest bırakılan Şafak Kurt'un ilk mahkemesinde Birleşik Haziran Hareketi sabah saat 09.45'te Adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Adliye önünde toplanan Birleşik Haziran Hareketi, "Hukuk Bittiyse Haziran Başlar", "Şafak Yoldaş Onurumuzdur", Hırsız Katil AKP", Haziran Güneşi AKP'yi Yakacak", sloganları altında basın açıklamasını Birleşik Haziran Hareketi ve Emekli-Sen üyesi Veli Doğan okudu.

Veli Doğan'ın okuduğu basın açıklamasının tam metni;

BASINA VE KAMUOYUNA

13 Şubat 2015 tarihinde Bilimsel ve Laik Eğitim eyleminde arkadaşlarımız Şafak Kurt ve Özgür Erhun “Katil, Hırsız Erdoğan” sloganı gerekçe gösterilerek gözaltına alınmış, savcılık tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etmiş, mahkeme Özgür Erhun’u denetimli serbestlikten serbest bırakmış. Şafak Kurt tutuklanmış daha sonra üst mahkemeye itiraz edilerek serbest bırakılmıştır.

Bugün de arkadaşlarımızın ilk duruşması yapılacaktır. 0 tarihlerde sadece Akhisar’da değil ülke genelinde Haziran Hareketi üyelerine aynı slogan gerekçe gösterilerek, gözaltılar ve tutuklamalar yaşanmıştır. Ülkemizde yargı-hukuk sisteminin siyasi iktidarın denetiminde olduğu aşikardır. Demokratik hukuk devletlerinde siyasi bir eleştiri olarak kabul edilmesi gereken bu durumlar ne yazık ki ülkemizde baskı, gözaltı ve tutuklamalara neden olmuştur.

Bizler Haziran Hareketi ve duyarlı insanlar olarak, başta gezi direnişinde yaşamını kaybedenlerin katilleri olmak üzere, bağımsız mahkemelerde yargılanıp cezalandırılmadığı, hırsızlıklar ve yolsuzlukların soruşturulup, ortaya çıkarılmadığı, arkadaşlarımız için mahkemelerin beraat kararı verip, dosyaların kapanmadığı takdirde hırsızların ve katillerin adlarını dağa taşa yazacağımızı kamuoyuna duyururuz. 13 Mayıs 2014 tarihinde soma maden ocaklarında yaşanan işçi katliamlarının ilk duruşması 13 Nisan 2015 günü Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacaktır. İktidarın emekçi düşmanlığı politikalarını teşhir etmek, yaşamını yitiren işçi ailelerinin yanında olmak ve dayanışmak için herkesi duyarlı olmaya, davayı takip etmeye çağırıyoruz.

BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ
Etiketler