scorecardresearch

AKHİSARLI SERA ÇİFTÇİSİ MAĞDUR OLDU

16 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
AKHİSARLI SERA ÇİFTÇİSİ MAĞDUR OLDU

Manisa’nın Akhisar ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Çamönü Mahallesinde aşırı kar yağışı nedeniyle seralarda büyük hasar meydana geldi. Mağdur olan çiftçinin yaklaşık 15 milyon TL hasarı olduğu bildirildi. 600 civarında seranın üzerindeki karın çökmesi sonucu marul ve salata ürünleri heba olduğu bunun da nihai tüketiciye büyük ölçüde yansıyacağı ifade edildi.
Çamönü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi altında faaliyet gösteren çiftçilerin ürünlerinin çoğunun İstanbul hallerine satışının gerçekleştiği bildirilirken, çiftçiler destek bekliyor. Seraların en az 1 Nisan tarihine kadar yeni ürünlerin yetişmesi için hazır olması gerektiğini belirten yetkililer ilk olarak bölgeye elektriğin verilmesini istedi.
Çamönü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ramazan Bakır; “dün köyümüzde yaşanan doğal bir afetten dolayı meydana gelen zararımız görüldüğü gibi meydanda. 185 ortağımızın 164 tanesinin serasının tamamen şu gördüğünüz seralar halinde kullanılamaz haldedir. Bunu en kısa sürede üretime yani faaliyete nasıl geçirebiliriz yetkililerden, hükümetimizden en acil şekilde yardımlarını bekliyoruz. Buradaki bizim şuan itibari ile ürün kaybımız yaklaşık 2 milyon TL, komple tekrar bu seraları eski haline getirmemiz demek 13 ila 14 milyon TL gibi bir rakamdır. Bu durumda çiftçimizin, ortağımızın köylümüzün altından kalkabileceği bir yük değildir. Bunu bütün yetkililerden bir an önce bizlere elini uzatmasını bekliyoruz.
Yetkililerden dünden beri açıklama var. Her türlü imkanlarımızı kullanacağız diye ama bekliyoruz. Yılbaşı tatilinden dolayı, resmiyet pazartesinden sonra artık ne olur ne gelir onu zaman gösterecek. İlçe Tarım, Büyükşehir Belediyemiz şuan için yanımızda. Bizim için şuanda önemli olan ise ne kadar kısa sürede üretime geçebiliriz. Çünkü üreticinin tamamen hiçbir yapacağı kalmadı. Üretime ne kadar hızlı geçersek bu bizim için en büyük avantaj olacaktır.
Bu olay ister istemez tüketiciye de büyük bir ölçüde yansıyacaktır. Bizim 600 dekar seramızda yaklaşık 3 buçuk milyon marul ve salata heba oldu yani tamamen kullanılamaz haldedir. Burada bizim en büyük pazarımız İstanbul pazarıdır. İlla ki bu oradaki bölgeye de fiyat olarak yansıyacaktır” dedi.
Etiketler