scorecardresearch

Kadın Cinayetleri Platformu, Akhisar'da Görülenm Kadın Cinayeti Davası Sonrası Açıklama Yaptı

8 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 2 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
7 Eylül 2014 Pazartesi günü Kırkağaç'ta eski eşi Naciye Çam’ı yaralayıp, annesi ve babası Nazmiye ve Kemal Çam’ı da acımasızca katleden imam Hayrullah Özdemir (41)’in bugün saat 11.45’de görülen duruşmasında Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde karar çıkmadı.

Boşandığı eşini yaralayıp, aynı bıçakla kayınpederi ve kayınvalidesini de öldürüp, 12 yaşındaki oğlunu kaçıran imam Hayrullah Özdemir, olaydan sonra Balıkesir'in Kepsut İlçesi'nde yakalanıp, tutuklanmıştı.

Hayrullah Özdemir, mahkemeye olay günü akli dengesinin yerinde olmadığını iddia etmesi üzerine mahkeme raporların değerlendirilmesi için duruşmayı 31 Aralık 2015 gününe ertelediği bildirildi.

Kararı tepki gösteren Kırkağaç Belediyesi'nde taşeron firmaya bağlı temizlik işçisi olarak çalışan eski eşi Naciye Çam (29) ise “akli dengesi yerinde olmayan birisi nasıl memur olarak imamlık yapar ve namaz kıldırabilir. O gün gece yarısı evimize girerek tırpanla hepimizi adeta doğramıştır” dedi.

Duruşması kararı sonrası Kadın Cinayetlerini Durdurma Platformu, Akhisar Adliye Binası önünde toplanarak saat 12.30’da bir basın açıklaması yaptı. CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer’in de katıldığı basın açıklamasında platform üyesi Emel Ünal “Kadın cinayetlerini nitelikli halden sayılması ve faillerinin hiçbir ceza indiriminden yararlanmamasına yönelik olarak meclise sunduğumuz yasa tasarısının üzerinden geçen dört yıllık zaman diliminde, AKP iktidarının kadın düşmanı tutum ve söylemleri nedeniyle kadın cinayetleri sayısı her geçen gün hızlanarak arttı. Özgecan'ımızın adını verdiğimiz, çıkmasına ilişkin umudumuzu gerçekçi davranarak 1 Kasım sonrasına ertelediğimiz yasa meclise beklediği sürece, kadın katillere sudan gerekçelerle her türlü ceza indiriminden yararlanmaya toplum, vicdanı daha şiddetli kanamaya devam edecektir.

Savaşın barıştan, ölümün yaşamdan üstün tutulduğu bu ortamda, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bizler tüm olumsuzluklara karşın yaşamdan, adaletten, barıştan, eşitlikten yana tavrımızı, mücadelemizi umudumuzu hiç yitirmeden, ölen kadın kardeşlerimize ve ailelerine bunu bir borç bilerek, büyük bir kararlılıkla sürdüreceğiz.

Kadının adı bile geçmeyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nı artık asıl görevini yerine getirmeye çağırıyoruz. Yeni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı gerçekten kadınlar için çalışmak istiyorsa kadınları "muhtaç" olarak göstermek yerine Özgecan yasasının çıkması için uğraşmalı ve kadın cinayetlerini durduracak tüm düzenlemeleri derhal yerine getirmelidir. Kadın cinayetlerin durduracak yasaya çıkartmak sizin görevinizdir milyonlarca kadın kardeşimizin haklı talebini görmezden gelemezsiniz !

Yaşam hakkına saygının ilk koşul, ilk yasa maddesi olduğu barış dolu bir dünyanın özlemiyle, kadın cinayetlerini durduracağımızı, Nazmiye ve Kemal Çam kardeşlerimize adalet mücadelemize devam edeceğimizi buradan duyuruyoruz” dedi.
Etiketler