scorecardresearch

SOMA İDDİANAMESİ, MAHKEMEYE VERİLDİ CEVAP BEKLENİYOR - AKHİSARHABER

13 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
SOMA İDDİANAMESİ, MAHKEMEYE VERİLDİ CEVAP BEKLENİYOR

Manisa'nın Soma İlçesi'nde, 301 madencinin hayatını kaybetmesiyle ilgili hazırlanan iddianame Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi ve cevabı bekleniyor. Bu husustaki cevabın ise en geç 9 Mart’a kadar verilmesi gerektiği bildirildi.
Konu ile ilgili Akhisar Adliyesinden gerekli bilgileri alan ve basın mensupları ile paylaşan Akhisar Bor Başkan Vekili Avukat Serhan Çelik iddianamenin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesine verildiğini ve 9 Mart’a kadar bir cevap beklediklerini, kabulü halinde ise Nisan ayı içerisinde ilk mahkemenin yapılmasını öngördüklerini kaydetti.
Avukat Çelik sözlerine şöyle devam etti; “Soma ihbarnamesi şu an itibari ile Akhisar Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmiş durumda ve şuan itibari ile kabul edilip edilmediği belli değil. 9 Mart’a kadar Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinin değerlendirme süreci vardır bundan dolayı 9 Mart’a kadar bekleyeceğiz. 9 Mart’a kadar herhangi bir cevap gelmez ise mutlaka kabul edildiği ve bir duruşma tarihi verilmesi gerekir. Kanunen Ceza Usul Mahkemeleri Kanunu gereği bu şekilde işleyecek bir süreç var. 13 Mayıs 2014 günü bu üzücü olay meydana geldi, 301 tane madencimiz şehit oldu ve bir çok madencimiz de bu olay nedeni ile yaralanması oldu. Ekim ayında iddianame tanzim edildi, Kasım yaı9nda ise Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 4 gerekçe ile red edildi.
Bu gerekçeler, iddianamede suçtan zarar görenlerin kimlik bilgilerine yer verilmeyerek müşteki olarak gösterilmemesi ve yaralananların genel adli muayene raporlarında basit tıbbi müdahale ile giderilebilir dediği halde olayın yer altında gerçekleşmesi nedeniyle hayati tehlike geçirdiği öngörülüyordu, ikinci husus buydu. Bir diğer husus şüphelilerin kaza olan madende hangi görevleri ifa ettikleri ve bu görevi ifa ederlerken hangi değerlendirmeler yapıldığı delillerle desteklenmemişti. Dördüncü ret sebebi sabit kart ölçüm cihazlarına ilişkin olarak Tübitak tarafından hazırlanan raporun beklenemeden iddianamenin tanzim edilmesidir. Bu iddianame tanzim edildikten sonra Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi ret etti. Dosya Manisa 2. Ağır Ceza Mahkemesine gitti, Manisa 2. Ağır Ceza Mahkemesinden de iki tarafın kabulü ve iki tarafın reddi yönünde görüş geldi ve Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı ile bu iki tane eksikliği giderip tekrardan davasını açtı. Şuan itibari ile 9 Mart’a kadar bir sürecimiz var. Bu da mahkemenin takdirinde olan bir husustur, belki 9 Mart gününden önce de açıklanabilir. Eğer kabul edilirse Nisan ayı içerisinde ilk mahkemenin olmasını öngörüyoruz” dedi.
Etiketler